Z pierwotnego raka kości

 

Pierwotnego raka kości, co oznacza, że ​​nowotwór zaczyna się w kościach, jest rzadkością. Według American Cancer Society, około 2380 nowych przypadków pierwotnego raka kości zostaną zdiagnozowane w 2008 roku – liczba ta jest mniejsza niż 0,2 procent wszystkich przypadków raka.

Pierwotne nowotwory kości mogą rosnąć w każdym z 206 kości dorosłego, ale to zdarza się częściej w kościach długich rękach i nogach. Chociaż rak kości może prezentować się w każdym wieku, najczęściej typy znaleziono u dzieci i młodych dorosłych. Tworzenie kości w komórkach rakowych, które tworzą twardą kością. Nowotwory, które rozpoczynają się w wytworzonych komórek w szpiku kostnym, takie jak białaczka, szpiczak mnogi i chłoniak, nowotwory kości, nie są uważane, że mają one wpływ kości i może wymagać kontroli protetycznego.

Łagodne (niezłośliwych zmian) guzy kości są bardziej powszechne niż złośliwe (rakowe) te. Chociaż łagodne guzy nie rozprzestrzeniają i są rzadko zagrażające życiu, oba rodzaje mogą rosnąć i kompresji zdrowej tkanki kostnej i absorbują lub zastąpić chorą tkankę.

Kostniakomięsak

Osteosarcoma jest najczęstszym typem pierwotnego raka kości, co stanowi 35 procent przypadków raka kości. Ten rodzaj raka dotyczy głównie dzieci i młodzież w wieku od dziesięciu do 25. Osteosarcoma często zaczyna się na końcach kości, gdzie nowe formy tkanin, jak dzieci dorastają. Występuje on najczęściej w kolanie.

Chrzęstniakomięsak

Chondrosarcomas, jeden z najbardziej powszechnych rodzajów raka kości u osób dorosłych w wieku powyżej 50 lat, w postaci chrząstki – zwykle wokół bioder, kolan, ramion lub udem. Guzy te stanowią 26 procent wszystkich przypadków raka kości.

Mięsak Ewinga

Mięsak Ewinga występuje zwykle w środku kości, co często prowadzi do biodra, żebra, a ramię kości udowej. Jak mięsaka, raka, który dotyka przede wszystkim dzieci i młodzież w wieku od dziesięciu do 25. Mięsak Ewinga jest odpowiedzialny za 16 procent przypadków raka kości.

Nowotwory kości są rzadkie

Następujące rodzaje raka kości są rzadkie i występują głównie u osób dorosłych:

Włókniakomięsak zwykle pojawiają się w kolano lub powierzchni uda. Mogą wystąpić u osób starszych po radioterapii dla innych nowotworów.

Giant cell tumor, które zwykle zaczyna się w kolano, dotyka najczęściej ludzi młodych, a kobiety częściej niż mężczyźni.

Chordomas występują najczęściej w kości, która jest w dolnej części kręgosłupa, znany również jako ogonową.

Przerzutowego nowotworu do kości

Przerzutowym rakiem kości – raka, który rozpoczyna się w innym miejscu w organizmie, a następnie rozprzestrzenia się na kości – to jest o wiele bardziej powszechne niż pierwotnego raka kości. Mimo, że każdy rodzaj raka może rozprzestrzeniać się na kości, najczęstsze typy są te z piersi, płuc, nerek, tarczycy i prostaty. Przerzuty do kości występują najczęściej w biodrze, kości udowej (kość udowa), ramion i kręgosłupa. Podobnie jak w innych typach raka, które rozpoczynają się w kości może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Czynniki ryzyka

Wśród tych, którzy rozwój raka kości, 95 procent ludzi nie ma oczywistych czynników ryzyka. Chociaż naukowcy nie są pewni, co powoduje raka kości, kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko osoby zostały zidentyfikowane:

Wiek i indywidualne historie

Nowotwory kości są bardziej powszechne u dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych, którzy mieli radioterapii lub chemioterapii w innych warunkach. Rak kości, które występuje u młodych ludzi mogą być również ze względu na szybki wzrost masy kostnej w okresie dojrzewania.

Dziedziczność

Niewielka ilość raka kości wiążą się z dziedziczenia. Na przykład, dzieci z dziedziczną siatkówczaka (rzadki nowotwór oka) są na większe ryzyko rozwoju kostniakomięsaków. Inne dziedziczną, która może zwiększać ryzyko raka kości jest Li-Fraumeni syndrom choroby spowodowane mutacją w genie p53 nowotworu poskramiacza. Zespół ten predysponuje ludzi do raka piersi i raka mózgu, kostniakomięsaka i mięsaki innych.

Choroba Pageta

Dorośli z chorobą Pageta, łagodna choroba charakteryzująca się nieprawidłowym rozwojem nowych komórek kości, mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia mięsaka kości. Bone dotknięte chorobą Pageta cięższe i grubsze, ale słabsze niż normalne kości, i bardziej podatne na złamania.

Objawy

Najczęstszym objawem nowotworu bólu kości, które jest spowodowane lub rozłożone kości guza lub zaburzenia, które osłabiły guza. Sztywność i ból kości może również wystąpić. Czasami zdarzają się inne objawy, takie jak zmęczenie, gorączka, obrzęk, i potykając się. Ale te objawy mogą być również spowodowane przez inne choroby. Tylko lekarz może powiedzieć na pewno, czy pacjent ma raka kości.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s