Rak kości – Chemioterapia

Rak kości – Chemioterapia

Chemioterapia obejmuje stosowanie leków do leczenia nowotworów złośliwych.

Chemioterapia – jest leczenie systemowe. Oznacza to, że leki bezpośrednio do krwiobiegu i krąży w nich i rozciągająca niszczenia komórek nowotworowych w organizmie.

 

Chemioterapia jest często stosowane w schematach leczenia mięsaka Ewinga i kostniakomięsaka, ale w innych rodzajów nowotworów złośliwych kości jest rzadkie. Ten rodzaj leczenia jest skuteczna w rozprzestrzenienia nowotworu przez krew do płuc i / lub innych narządów.

Do leków, które są stosowane głównie w złośliwych guzów kości obejmują:

Doksorubicyna (Adriamycin)

Cisplatyna lub karboplatyna

Etopozyd (VP-16)

Ifosfamide (Ifos)

Cyklofosfamid (Cytoxan)

Metotreksat

Vincristine (Oncovin)

Zazwyczaj w tym samym czasie wprowadzić dwa lub trzy leki. Na przykład, wspólna połączenie cisplatyny i doksorubicyny.

Inna kombinacja jest ifosfamide i ifosfamid i etopozyd lub doksorubicyna.

Skutki uboczne chemioterapii

Chemioterapia zabijania komórek nowotworowych, ale w tym samym czasie i uszkodzenia zdrowych tkanek. Uniknięcia lub zminimalizowania skutków ubocznych chemioterapii pozwala szczególną uwagę na leczenie.

Działań ubocznych chemioterapii zależy od rodzaju leków, ich dawki i czasu trwania leczenia.

Na tymczasowe (przejściowe) efekty obejmują: nudności, wymioty, utrata apetytu, utrata włosów i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli masz jakieś skutki uboczne leczenia, zgłoś się do lekarza. To pomoże pozbyć się ich lub kontrolować ich wygląd.

Chemioterapia może spowodować uszkodzenie komórek krwiotwórczych w szpiku kostnym i węzłów chłonnych, a tym samym zmniejszenie liczby komórek krwi.

Naruszenie komórkowej składu krwi powoduje:

Zwiększone ryzyko infekcji (wynik leukopenia: zmniejszenie liczby białych krwinek lub leukocytów)

Krwawienie lub zasinienie po niewielkich nacięć lub urazów (ze względu na małopłytkowość: zmniejszenie liczby płytek krwi, i trombocytów)

Osłabienie lub duszność (w wyniku niedokrwistości: zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub erytrocytów)

Dla poszczególnych preparatów charakteryzujących się konkretnych efektów ubocznych. Co ważne, wiele poważne działania niepożądane są rzadkie, ale możliwe. Jeśli obawiasz się o leczeniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Ifosfamide i cyklofosfamid może powodować krwiomocz (krew w moczu) w wyniku uszkodzenia błony śluzowej pęcherza moczowego. Taki stan nazywa krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego. To przyczynia się do zapobiegania wystąpieniu lek o nazwie Mesna, przypisaną równolegle do chemioterapii.

Cisplatyna może uszkodzić nerwy, powodując neuropatię, co prowadzi do bólu, drętwienia, mrowienia lub nawet w stopach i dłoniach. Po leczeniu cisplatyną może uszkodzić nerki (tzw. nefropatia). Zapobieganie to powikłanie jest wprowadzenie dużej ilości cieczy, przed i po podaniu leku. Czasami cisplatyna powoduje utratę słuchu. Taki efekt nazywa ototoksyczność. Najczęściej pacjenci z skarżą się na naruszenie percepcji dźwięków wysokiej częstotliwości.

Doksorubicyna może ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Ryzyko to zwiększa się komplikacji większej dawki leku. Dlatego przed przepisaniem doksorubicyny lekarz często bada funkcję serca. Zapewnia to, że podawanie jest bezpieczny.

Lekarze i pielęgniarki są ściśle monitoruje wygląd efektów ubocznych. Wiele z tych działań niepożądanych, oczywiście, mogą być leczone, ale, co ważniejsze, aby zapobiec ich wystąpieniu. Większość działań niepożądanych (jeśli nie wszystkie) po leczeniu w końcu zniknie. Nie wahaj się zapytać lekarza, wszelkie pytania o skutki uboczne chemioterapii.

Podczas leczenia lekarz zaleci niektórych badań laboratoryjnych, które zapewnią, że wątroba, nerki i szpiku kostnego (w których powstają komórki krwi) działają prawidłowo.

Analiz:

Ogólna analiza krwi obejmuje określenie krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi.

Analiza biochemiczna krwi ocenia zawartości niektórych substancji, co wskazuje na wątrobę i nerki. Niektóre chemioterapii leków może uszkodzić wątrobę i nerki.

Jeżeli którykolwiek z przepisanych leków może zakłócić słuchu, przed rozpoczęciem chemioterapii, lekarz przeprowadzenie badania słuchu (usuwa tzw audiogram).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s