Chrzęstniak

Chrzęstniak – jest to stosunkowo rzadki guz, który występuje w drugim, rzadziej w trzeciej dekadzie życia, najczęściej u mężczyzn.

Charakteryzuje się długim istniejącego natężenia przerywanym bólem bólu. Bardzo często zaburzenia czynności pobliskiego stawu. Obecność wysięku w stawie, zwiększenie temperatury lokalnej guza. Długotrwały postępujący.

Określony lokalizację w nasady i epimetaphysis kości długich. Przy odpowiedniej interwencji chirurgicznej nie nawrót Prousta.

X-ray – ekscentrycznie się lytic ostrości zniszczenie nieuporządkowane charakter okrągły lub owalny kształt z obszarów nakrapiane zwapnienia (około połowę czasu), zlokalizowanych w większości przypadków w nasadowej działu.

Jeśli otwarty obszar wzrostu, możliwe jest zniszczenie nowotworu i proces rozkładu na przynasadowej regionie. Fokus Destruction odgraniczone od niezmienionych części kości rozsiane terenu.

W procesie wzrostu guza jest rozcieńczenie, obrzęk kory. Może przerzedzenie i wybrzuszenia nasady płyty końcowej, czasami pojawiają się skondensowane okostnej warstw przynasadowej kości. Wspólna przestrzeń można rozszerzyć ze względu na podwyżki w stawie. Złamania patologiczne nie dzieje. Jest wzrost dynamiki zniszczenia trzonu, przerzedzenie i wybrzuszenia kory (nasady płyta końcowa).

Chrzęstniak należy odróżnić od chrzęstniakomięsaka i OC-teoblastoklastomy. Chrzęstniak cechy charakterystyczne są młody wiek pacjenta, nasadowej umiejscowienie guza, obecność licznych strefy rozsiane wokół guza, nieobecność okostnej reakcji, obecność małych ognisk zwapnienia.

Mikroskopijne zbudowane z komórek nowotworowych lub polihedryny kształt okrągły. Niewyraźne granice komórek, jądra głównym. Może być mitozę, zwykle kilka.

Charakterystycznym jest obecność wielu chondroblast rodzaju akcesoriów osteoklastów komórek. Często są one rozproszone w guzie pojedynczo lub w grupach, a czasami tworzą razem z jednojądrzastych komórek guza osteoblastoklastomy typu tkanki.

Leczenie

Leczenie chirurgiczne – okołostawowo resekcja z autologicznych lub alloplastyki zastąpienie ubytku kostnego.

Gdy guzy o dużych rozmiarach z niszczeniem kości korowej lub złośliwych guzów przedstawia wycięcie koniec stawowej kości długiej z defektem autologiczne i alloplastyka może również artroplastyka.

Kiedy nawracające chrzęstniak potrzebujesz porady histologicznych w wyspecjalizowanej instytucji, aby wykluczyć jasne chrzęstniakomięsak komórek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s