Przerzuty do kości

Komórki nowotworowe z guza rozłożone (nazywany głównym miejscem) przez krew lub układ limfatyczny można osiągnąć prawie wszystkich tkanek organizmu. Często te komórki dotrzeć do kości i mnożą się w niej. Najczęściej, przerzuty kostne występują w środku korpusu (kręgosłupa, żeber, miednicy, kości w biodrach i ramiona).

Należy odróżnić przerzutami do kości i raka kości samego. Przerzuty do kości są znacznie bardziej powszechne niż pierwotnego raka kości.

Powrót na raka po leczeniu nazywa nawrót. Rak może być zwrócony w następujących miejscach:

wznowy – miejsce dawnego lokalizacji guza lub w jego pobliżu
regionalnego nawrotu – w okolicznych węzłach chłonnych
odległy nawrót – inne części ciała

Czasami rak rozprzestrzenił się tak bardzo, że aby znaleźć pierwotne miejsce jest niezwykle trudne.

Przerzutami do kości – jedna z najczęstszych przyczyn bólu u chorych na raka kości. Stan ten może prowadzić do złamań kości i duże stężenie wapnia we krwi.

Leczenie przerzutów na kości

Leczenie przerzutów do kości zależy od lokalizacji guza pierwotnego w kości, które ma się raka, czy zmiany strukturalne w kościach. Inne czynniki to charakterystyczne cechy komórek nowotworowych, ogólny stan zdrowia pacjenta, wcześniej otrzymał terapię.

Chemioterapia:

Chemioterapia, zabija komórki nowotworowe mogą również uszkodzić zdrowe komórki, co powoduje następujące skutki:

utrata włosów (włosy odrastają po zakończeniu leczenia)
owrzodzenia w jamie ustnej
zwiększone ryzyko infekcji łączącą (z braku białych krwinek)
krwawienie i krwotok (z niedoboru płytek)
zmęczenie (brak czerwonych krwinek)
anoreksja
nudności i wymioty
biegunka lub zaparcie

Efekty te w dużej mierze zależą od rodzaju i dawki leków, czas ich użytkowania.

Terapia hormonalna:

Niektóre hormony powodują wzrost niektórych nowotworów. Na przykład, estrogen, hormon wytwarzany w kobiecych jajnikach i czasami powoduje raka piersi. Podobnie, testosteron produkowany przez mężczyzn jąder, powoduje wzrost raka prostaty.

Istnieje kilka sposobów, aby wpływ tych hormonów. Jednym ze sposobów jest usunięcie ciał, ich syntetyzowane. Bardziej narażone na narkotyki, które uniemożliwiają syntezę hormonów w odpowiednich organach.

Immunoterapia:

Techniki te pomagają pacjenta swój układ odpornościowy do walki z rakiem.

Radiopharmaceuticals:

Preparaty zawierające pierwiastki promieniotwórcze. Leki podaje się dożylnie, a są zlokalizowane w guzie, wpływając na komórki nowotworowe.

Radioterapia:

Zabieg ten wykorzystuje wysokiej energii promieniowania X, aby zniszczyć komórki nowotworowe lub spowolnić ich wzrost. Radioterapia mogą być stosowane do leczenia miejscowego (nie-) proliferacji nowotworów.

Ten rodzaj leczenia wymaga starannego obliczenia dawki i głębokości narażenia (układ elektroniczny).

Radiofrequency amputacja

Technika ta wykorzystuje się igłę umieszczoną wewnątrz guza. Prąd elektryczny przepływa przez igłę, niszczy guza i zmniejsza ból. Procedura ta jest wykonywana w znieczuleniu.

Operacja:

W tym przypadku, operacja nie jest stosowana w leczeniu i łagodzeniu objawów choroby (w przeciwieństwie do pierwotnego raka kości, gdy stosuje się metodę do leczenia).

Bisfosfoniany (bisfosfonianów):

Są to preparaty stosowane w leczeniu uszkodzeń kości (w tym osteoporoza). Leki zmniejszyć ból kości, spowolnić uszkodzenia kości, obniża stężenie wapnia we krwi, oraz zmniejszyć ryzyko złamania kości. Bisfosfoniany są często drażniąco na przewód pokarmowy i podano dożylnie co 3-4 tygodnie. Najczęstsze działania niepożądane – zmęczenie, gorączka, nudności, wymioty, zmniejszenie liczby czerwonych krwinek we krwi, i ból w stawach. Ostatnio widziany niepokojący efekt uboczny – uszkodzenie kości szczęki z uszkodzenia lub pojawienie się infekcji zębów. Przyczyny tego zjawiska nie jest jeszcze poznany.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s