Chrzęstniakomięsak

Hondrosarkóma – stosunkowo często złośliwy guz kości. Obserwuje się głównie w wieku średnim i starszym, i mężczyzn w 2 razy częściej niż kobiety. Może wystąpić w dowolnej kości (czy długo rurowy, płaskie i krótkie), który rozwija się z chrząstki przez enchondral kostnienia. Często znajduje się w miednicy, barków i żeber, przynajmniej kończyn i kręgosłupa. Często wpływa bliższych końców kości udowej i ramiennej. W 10-15% chorych rozwija się wtórny chrzęstniakomięsak z poprzednich procesów patologicznych osteohondromatoz, enchondroma, ecchondroma, samotne osteochondromas, choroba ollier za (chondrodystrophy), choroby Pageta (deformacji osteodystrofii).
Zawartość

1 Anatomia patologiczna
2 Etiologia
2.1 Objawy
3 Clinic i diagnostyka
3,1 Diagnostics
4. Leczenie
5 Pogoda
6 Zdjęcia
7 Referencje
8 Links
9 Zobacz również

Anatomii patologicznej

Chrzęstniakomięsak – guz złośliwy struktury chrząstki. Chrzęstniakomięsak obwodowa lokalizacja ujawniła także guza litego w sąsiedztwie kości korowej, czasami atakuje kości na różnych głębokościach. To może być kostnienia i petrifikaty. Guz spójność plotnoelasticheskoy, jeśli mucilaginized, zaniku lub krwawienie – miękka, ma jasne ograniczenie sąsiedniej tkanki. Podczas cięcia łatwo jest określić charakter jego chrząstki. W dniu badania mikroskopowego, guz jest czasem przypominający z chondr , składa się z niedojrzałych komórek z wyraźnym atypią komórkową. Często rysunek guz wygląda mikrosarkomy w których można znaleźć obszary komórek chrząstki ze źle napisane, zawierające nieregularne chondroblastów .

Dokładne przyczyny pierwotnej chrzęstniakomięsaka jest nadal niejasne i nieznane.
Objawy

Silny ból stawu biodrowego (z powodu ucisku guza kulszowego nerwowych), ból w plecach i kości, co najmniej w kręgosłupie, które są wzmocnione przez wzrost guza
Trudność ruchu stawów, towarzyszy silny ból
Częste obrzęk na miejscu guza
Ischias

Klinika i diagnostyka

Główną cechą złośliwości chrzęstniaka jest nagły wzrost wielkości istniejącym łagodnego guza. Przebieg kliniczny jest zwykle powolne chondrosarcomas. Guz powoli rozprzestrzenia dlinniku ( trzonu ) kości. Infiltracja, kiełkowanie i zniszczenie guza kości korowej guz jest długi Przerwa przez okostnej w tkance miękkiej jej wzrostu zazwyczaj przyspiesza. Szybko obecne chondrosarcomas formy występują u około 10% pacjentów. Charakterystyczne jest Krwiopochodne przerzuty w płucach , która występuje znacznie rzadziej i później niż w kostniakomięsaka . Miejscowe nawroty są częste i bardziej złośliwy niż pierwotnego guza .

Prowadząc metoda wykrywania jest chondrosarcomas radiografii.

Radiologicznie złośliwości guza z chrząstki degradacji są szybki wzrost, zniszczenie kory, które mogą wystąpić na niewielkim obszarze z guza do sąsiednich tkanek miękkich do kości. Okostnej warstwy w postaci daszka lub drzazg wyrażone łagodne.

Chrzęstniakomięsak dzieli się na:

Central (nastąpi wewnątrz kości)
Obwodowych (występuje na powierzchni kości)
Epiekzostoticheskuyu (podobny do epiekzostoticheskuyu Khondru )

Gdy centralny chondrosarcoma wykryte radiologicznie śródkostny degradacji gruntów, zwykle o nieregularnym okrągłym i opisuje nie ostre. W tych przypadkach, również na tle guza są zazwyczaj określone wypryskami plamy zwapnień. Kiedy guz kości długich rurowej zmiany mogą pojawić się wrzecionowate zagęszczać.

Obwodowa chondrosarcoma jest reprezentowany jako pagórkowaty edukacji przeciwieństwie wykrywalnego na tle otaczającej tkanki miękkiej do kości. W miejscu, w bezpośrednim ataku guza na powierzchni kości korowej jest oznaczona erozirovannost stwardniałe lub nieprawidłowych uszczelnienie go. Z wnętrza guza powstawania ognisk zwapnienia wykazała, tworząc obraz mottlingu. Wzdłuż krawędzi guza jest często określana tyazhistye zwapnienie. Zarys guza, zazwyczaj rozmyte i szorstka.

Epiekzototicheskaya chrzęstniakomięsak jest bardzo podobny z epiekzostoticheskuyu chondrami, ale w przeciwieństwie do chondromas zapewnia mocne zwapnienia w grubości guza rośnie szybko i często powraca.

Badanie metodą rezonansu magnetycznego .

Penetracja igły biopsji . Do tego badania, mała próbka guza pochodzi z dotkniętych kości. Następnie lekarz specjalista zbada próbki pod mikroskopem w celu określenia dokładnego typ nowotworu.

Biopsja otwarta. Ten rodzaj biopsji jest rzadko stosowany jako środek penetrujący biopsji igłowej jest o wiele szybszy i łatwiejszy. W otwartym kawałku biopsji kości jest usuwany podczas mniejszych operacji, gdy pacjent jest w ogólnym znieczuleniu . To Cancer Research wymagać będzie penetrujący biopsji nie może być wykonane z jakiegokolwiek powodu, i nie daje jednoznacznych wyników.

Scyntygrafia kości. To jest bardziej czułym testem niż zwykłe RTG i wyświetla żadnych nieprawidłowych obszarów tkanki kostnej jaśniej. W tym badaniu, niewielka ilość “miękkich” substancji promieniotwórczych jest wstrzykiwany do żyły. Anomalia kości pochłania więcej promieniowania niż zdrowe kości , a obszary te są przydzielane i podać skaner jako “gorących punktów”.

CT (tomografia komputerowa). TK przechwytuje szereg promieni X w celu utworzenia trójwymiarowego obrazu z wnętrza ciała. Skanowanie bezbolesny i trwa od 10 do 30 minut. Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie i małą powodując szkód na ciele tej procedury jest mało prawdopodobne.

RTG klatki piersiowej. Niektóre osoby z chrzęstniakomięsaka, złośliwy nowotwór może rozprzestrzeniać się do płuc . RTG klatki piersiowej jest zwykle wykonywane w celu sprawdzenia, czy tak jest.

Leczenie

Interwencja chirurgiczna – obejmuje całkowite wycięcie guza pierwotnego z przerzutami . My często amputacji i disarticulation kończyny i pół miednicy i obręczy barkowej.
Radioterapia – nadaje się tylko do wczesnych etapach chondrosarcomas, jak w późniejszych etapach nowotworu odporności na promieniowanie.
Chemioterapia – nadaje się do wysokiej jakości i mezenchymalnych chrzęstniakomięsaka, które są bardzo wrażliwe na chemioterapeutyków.
Kompleksowa terapia to najbardziej skutecznych metod leczenia dla wszystkich rodzajów chondrosarcomas – obróbka radiochirurgicznego lub himiohirurgicheskoe.

Prognoza

Rokowanie u pacjentów z chrzęstniakomięsaka po radykalnym leczeniu radiochirurgicznego jest znacznie lepiej niż pacjenci kostniakomięsaki. Po leczeniu chirurgicznym 5 lat lub więcej 17-25% pacjentów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s