Chondroma

Chondroma (chrząstka guz hryaschevik) – guz składa się z chrząstki.

Wśród chondromas wyróżnić:

ecchondrosis Rozwijające się z każdym normalnym chrząstki, na przykład żebro, oraz
enchondroma pojawiające się w miejscach, w których nie ma normalnej tkanki chrzęstnej, na przykład w ślinianki przyusznej.

Ecchondrosis zazwyczaj niewielkie ilości znajdują się najczęściej na chrząstki żeber, miednicy, spojenia przede łonowe, kręgosłupa, gardła, w małych jamach stawów guzów chrząstki są czasami oddziela się i pozostaje tam w postaci wolnych ciał (tzw. stawów u myszy).

Enchondroma często rozwijają się kości, korzystnie palca i dużą rurka (bioder, ramion, itp.), a ponadto, nie stwierdzono w tkance podskórnej i domięśniowe, ślinianki przyusznej, jąder, podżuchwowej gruczołów piersi, płuc, jajnika, mózg, gruczoł łzowy.

Xondromy rosną powoli w przeważającej części, pozostając przez długi czas podmiotów lokalnych, czasem osiągnąć bardzo duże rozmiary (do 16 kg i więcej), dać nowe gniazdo w kole głównym guza (rozpowszechnianie) lub odległych narządów (przerzuty). Zgodnie z uwagami o Virchowa na świeżo wyciętej chrzęstniaka, komórki chrząstki mają wyraźne amoeboid ruchy, więc jest prawdopodobne, aby przenieść je do sąsiednich tkanek. Transfery do odległych narządów spowodowane są wrastania komórek chrząstki w krwi i naczyń chłonnych.

Xondromy są bardziej powszechne w młodszym wieku. Odnotowano przypadki wrodzonych chondromas, był także dziedziczny wpływ. Przyczyny chondromas nie wiadomo z całą pewnością, co oznacza predysponującym przypisać poprzedzającym ciała i procesy zapalne. W świetle powyższych możliwości chondromas trudne do wzrostu i przerzutów w ważnych dla życia narządach ( płuca , mózg ), co widać chrzęstna nowotwór musi być usunięty chirurgicznie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s